Redakce |
"Většina klubů o hraní mladých hráčů mluví, my s nimi reálně hrajeme", říká v obsáhlém rozhovoru předseda Techniky Pavel Kubica
S blížícím se koncem roku 2024 nastává čas bilancování. My jsme požádali o zhodnocení letošního hokejového roku dlouholetého předsedu hokejové Techniky a ředitele klubu Pavla Kubicu. V obsáhlém rozhovoru otevřeně hodnotí hokejový rok 2024 z pozice klubu, přidává spoustu jasných odpovědí na otázky, jak z klubu, tak i z hokejového hnutí.
Pane předsedo, jaké je Vaše hodnocení roku 2024 z pohledu hokejové Techniky?
„Veskrze pozitivně. V první polovině roku 2024 jsme úspěšně zachránili 2. ligu pro Techniku, s ligovými soutěžemi dorostu a juniorů jsme vybojovali účast v play-off v těchto kategoriích. Nakonec to nebylo finále o postup do obou extralig, ale i tak hodnotíme výkony kategorie dorostu a juniorů výborně. Na podmínky, ve kterých pracujeme, odvádí trenéři mládeže výbornou práci.
Ve druhé polovině roku 2024 jsme obměnili částečně kádr pro 2.ligu. Zkusili jsme postoupit v nové sezoně do finálové nadstavby 2. ligy. Chybělo nám pět bodů. Prostě náš mladý kádr bohužel některé zápasy nezvládl, zbytečně jsme některé zápasy ztratili v koncovce. I tak je úspěch, že jsme do poslední chvíle byli vyrovnaným soupeřem klubům, jejichž rozpočet je dvoj a více násobný než náš. Také musím vyzdvihnout, že i když některé kluby o hraní mladých hráčů mluví, my s nimi reálně hrajeme. Ve většině zápasu nastupujeme s 6-8 hráči ročníku 2004 a mladšími, hrajeme i kluky ročníku 2006. Mám radost, že se jedná o místní brněnské hráče, kteří tak dostávají brzy šanci nakouknout do dospělého hokeje.
Také dorostenci a junioři v nové sezoně 2024/25 pokračují v práci, kterou úspěšně děláme již několik let. Obě mužstva jsou na místech zaručujících účast v play-off CCM ligy dorostu a ligy juniorů. Nově vzniklé B mužstvo dorostu ve spolupráci s Rytíři Blansko v RLD hraje na předních příčkách nutných pro postup do finálové nadstavby.“
Zmínil jste ekonomiku klubu. Jaký je klubový rozpočet a daří se ho naplňovat?
„Rozdělil bych to na dvě věci. Mládež a A mužstvo ve 2. lize. V mládeži jsme celkem zabezpečení, také vzhledem k tomu, že po několika letech snažení můj návrh na přiznání finanční podpory klubům Ligy dorostu a Ligy juniorů prezident ČSLH p. Hadamczik spolu s novým VV přijal a odsouhlasil zajímavou finanční a materiální podporu všem klubům hrajícím uvedené soutěže. Co nás v mládeži tíží nejvíc jsou velmi vysoké ceny ledové plochy na HHDM Brno, kde trénujeme a hrajeme zápasy. I přes cílenou podporu města Brna provozovateli hal jsou pro nás konečné ceny za pronájem ledů pro mládež jedny z nejvyšších v celé republice. Toto nás v rozvoji mládeže bohužel velmi limituje a znevýhodňuje oproti ostatním klubům.“
A co rozpočet druholigového A mužstva?
„Ten si myslím, že máme jeden z nejmenších v celé soutěži. Pohybujeme se někde kolem 4 milionů. Oproti ostatním městům máme také velmi malý příspěvek města, necelých pět set tisíc korun na sezonu. Bohužel nespadáme podle metodiky Magistrátu města Brna do kategorie vrcholového sportu, ten je pouze pro první nejvyšší soutěž daného sportu, která se hraje ve městě. Hrajeme až třetí nejvyšší soutěž, která je ovšem většinou nákladnější, něž ostatní prvoligové soutěže jiných sportů. Takže rozpočet plníme sponzorskými a reklamními smlouvami. Jde to v této době opravdu velmi ztěžka. Tímto chci moc poděkovat stávajícím partnerům, bez jejich příspěvku by se už určitě v této sezoně nehrál v Brně druholigový hokej.“
Daří se Vám po loňském postupu oslovovat další partnery k finanční podpoře klubu?
„Upřímně moc nedaří. Stávající partneři nás podporují již nějakou dobu, těch nových je méně, než by bylo potřeba. Tady je také potřeby vyzdvihnout příspěvek ČSLH klubům 2.ligy. Pro náš klub jsou přidělené finance ze svazu zásadní pro prozatímní chod klubu. Například bez příspěvku svazu bychom určitě nezvládli odehrát minulou sezonu bez dluhů a závazků.“
Jak si tedy vysvětlujete, že i přes nedostatek financí jako klub fungujete ve 2. lize v prostředku tabulky bez záchranářských starostí?
„Kolega Vinš z Příbrami kdysi řekl, že oni jsou jako nízkonákladová letecká společnost. Já za nás říkám, že základem je skromnost, střídmost, a hlavně žádné vzdušné zámky při jednání s hráči. Celé vedení klubu, administrativa, vyřizování grantů dotací, jednání s hráči a sponzory mají v celém klubu na starosti jen dva lidé, já a Karel Tuháček, z nich jen jeden je na plný úvazek. Já mám k hokeji svoji práci mimo klubové aktivity. Pak už máme jen v každé kategorii dva trenéry a v A mužstvu malý podpůrný tým dvou lidí, co tuto činnost dělají ve svém volnu. Ono nikde není psáno, že při vyšších financích bychom dokázali dělat hokej lépe. Výsledky některých oproti nám bohatších klubů ve 2. lize to potvrzují.“
Dříve jste uvedl, že nastupujete v 2. lize hodně s mladými hráči. V kabině pak máte několik starších hráčů. Takový mix hráčů je Váš cíl i do dalších sezon?
„Na rozdíl od většiny klubů, co o nutnosti hrát mladé hráče a připravovat je na vstup do dospělého hokeje mluví, my to reálně děláme v každém zápase. Pět až sedm hráčů 2004 a mladších a dalších pět a více jedna a dvaadvacetiletých kluků v zápase je běžný standart našeho klubu v zápasové soupisce. A to jsme byli jen pět bodů od postupu do finálové skupiny. O postup jsme přišli na konci základní části, kdy nás postihla menší epidemie zápalu plic a mladí nezkušení junioři se nedokázali s náporem boje o postup kvalitně poprat. Nebýt toho, možná bychom byli největší překvapení po základní části. A k Vaší otázce. Ano, do dalších sezon chceme postavit obdobné složení mužstva opřené o letošní zkušené hráče okolo Benýška, Holce a dalších. Toto je klubová vize, z které nechceme ustoupit jen proto, abychom v tabulce měli po sezoně o několik bodů víc.“
Tento rozhovor vzniká po zápase s Opavou v Kravařích, po kterém trenér Martin Stloukal na Vašich sociálních sítích celkem ostře zkritizoval výkon mužstva a mladé hráče především. Jak se Vám spolupracuje s vyhlášeným hokejovým bouřlivákem?
„Hmmm (úsměv). Myslím, že bych si po padesátce už zasloužil u mužstva klidnějšího trenéra. Ale teď vážně. Každý, kdo Martina a mě zná, ví, že jsme oba perfekcionisté s důrazem na stoprocentní výkon a plnění požadavků. V tomto si rozumíme. Prožili jsme si spolu jeho pseudoaféru s nahrávkou z kabiny, na čas jsme přerušili naši spolupráci, aby se vrátil před rokem s jasným cílem, zachránit nováčka Techniku v soutěži. A to se mu opět s mladým mužstvem povedlo. Co se týká jeho osobnosti a chování, tak si dokážete představit, že je to občas náročné na všech úrovních i pro mě. Jenže současní hokejisté, především mladí, potřebují silnou trenérskou osobnost. Jinak se jejich přístup a trénování může rychle sklouznout do hráčské pohody a letargie. Zažil jsem klidné profesorské trenéry a taky hokejové bouřliváky. Co je dobré si neodvážím říct, ale pro mě jsou ideální trenéři jako byli pánové Ivan Hlinka, Miloš Říha st. a např. Václav Varaďa.“
Současným hokejovým hnutím rezonuje připravovaná možnost reorganizace soutěží dorosteneckých a juniorských kategorií. Vy sám jste činný v hokejovém hnutí. Máte Vy a klubsvoje stanovisko k prezentovaným návrhům vzniku nové kategorie U16?
„Rozdělil bych to do dvou poloh. A to soutěže do kategorie U18 a potom kategorie juniorů. Navrhovaná reorganizace a vznik kategorie U16 především napomůže menším klubům. Většina s tímto krokem přestane hrát 9. třídu a bude mít dvou ročníkovou U16. Nakonec podle mého názoru budou hrát 9. třídu pouze extraligové kluby s velkou hráčskou základnou v celém jejich regionu.
U kategorie juniorů vidím největší úskalí této reorganizace. V letošní sezoně je juniorka tříletá s třemi ower-age hráči. I tak mají kluby od Ligy juniorů níž problémy složit konkurence schopný a početný kádr. O mužstvech v RLJ se už ani nedá mluvit o konkurenci, tam hraje prostě každý, kdo v tomto věku hrát chce. Ono totiž to ani jinak nejde, to by spousta mužstev se ani nemohla přihlásit do soutěže. A pokud se juniorka stane pouze dvouletou s pěti ower-age hráči, nastane úbytek mužstev především v nejnižších juniorských soutěžích. Hráči ve věku 19-20 roků už nechtějí hrát mládežnické soutěže, chtějí být součástí seniorských mužstev.
Pokud bych měl se vyjádřit za Techniku, tak my se přizpůsobíme všemu. Zažili jsme v posledních deseti letech několik reorganizací a vždycky jsme to zvládli. V současné době je to také podmíněno zachováním finanční podpory pro Ligy dorostu a juniorů od ČSLH jako v této sezoně. Soutěže jsou totiž díky extrémnímu cestování, především v juniorech, velmi finančně náročné a blíží se už nákladově 2. lize seniorů.“
Zpátky k seniorské Technice. Co považujete za momentálně Váš největší nedostatek?
„Za nás rozhodně velmi malá návštěvnost na domácích zápasech. S tím se váže pro nás nutnost zlepšit marketing klubu. Letos jsme zrenovovali a zmodernizovali klubový web, rozjeli další sociální sítě. Dáváme na ně rozhovory s trenéry a hráči, pozápasové komentáře. Bohužel ani tyto aktivity nepřinesli více diváků na tribuny Sportcentra v Lužánkách. Musíme se asi pokusit spojit přímo se sportovními marketingovými specialisty a na novou sezonu připravit takové programy pro diváky, aby si jich na naše domácí zápasy našlo cestu minimálně jednou tolik, co v sezoně letošní.
Dalším nedostatkem celé Techniky je absence „domácího“ zimního stadionu. Ve Sportcentru v brněnských Lužánkách jsme jeden z pěti sportovních klubů, co zde provozují svoji činnost na ledě. Z toho vyplývá nedostatek ledů v těch lepších tréninkových časech, málo kabin a dalšího zázemí pro sportování. I když ze strany soukromých majitelů hokejových hal máme veškerou podporu pro naši činnost, ve velkém objemu sportovním mužstev se ne vždy můžou každému zavděčit. K tomu samozřejmě ještě musíme připočíst vysokou cenu za pronájem sportovišť. Ta je, jak jsem již dříve uvedl, jedna z nejvyšších v celé ČR. U nás platby za činnost ve Sportcentru Lužánky dělají více než 50 procent klubového rozpočtu v mládeži.“
Co si Vy a Váš klub nejvíce přejete v novém roce 2025?
„Především finanční stabilitu, jednoduchou administraci dotačních a grantových programů od všech poskytovatelů sportovních dotací, zachování přízně klubových partnerů a příchod partnerů nových. Dále je velmi důležité, abychom všichni byli zdraví, samozřejmostí by měla být rodinná pohoda a zázemí."
"Za sebe mám ještě jedno přání. Aby si brněnské hokejové kluby našli k sobě cestu, aby se přestali řešit různé klubové žabomyší války. Především by nám všem mělo jít o hokej, o výchovu hráčů do seniorských kategorií, ne o vlastní osobní zájmy“, dodává na závěr předseda hokejové Techniky Pavel Kubica.
Muži | 29. kolo
Technika Brno – HHK Velké Meziříčí
Muži | 30. kolo
Technika Brno – HK Nový Jičín
Junioři | 27. kolo
Technika Brno – VHK Vsetín
Junioři | 28. kolo
HC OLomouc – Technika Brno
Dorost | 21. kolo
Technika Brno – Berani Zlín
Dorost | 22. kolo
HC OLomouc – Technika Brno
Pohodové vánoce a štastný Nový rok 2025
TECHNIKA HOCKEY BRNO přeje všem svým partnerům, příznivcům, trenérům a hráčům příjemné prožití vánočních svátků a štastný...
Nevydařená první třetina rozhodla zápas s Opavou v Kravařích
Velice rušný, góly, vyloučeními i emocemi nabitý zápas nižší nadstavby, to bylo utkání Opava - Technika ve slezských Kravařích....
V prvním zápase nadstavby "O postup do play-off" jsme doma proti Kopřivnici vyválčili dva body
V prvním zápase nadstavby "O postup doplay-off" jsme před nejmenší návštěvou sezony přivítali doma mužstvo Kopřivnice. Utkání se neslo...