O klubu

S malými přetržkami existuje hokejový oddíl prokazatelně od sezony 1961/61, kdy  je o tomto týmu zmínka v deníku Rovnost. Slávia VŠ VUT hrála městskou soutěž.

Lední hokej nikdy nebyl v našich končinách typickým akademickým sportem. Navzdory tomu se lední     hokejisté Techniky dívají do historie více než šedesásátileté. S malými přetržkami existuje hokejový oddíl prokazatelně od sezony 1961/62, kdy kdy je o tomto týmu zmínka v deníku Rovnost. Tehdejší Slávia VŠ VUT hrála městskou soutěž. Později, ve druhé polovině šedesátých let, hrála parta kolem ing. Topila  divizi, až v sezóně 1973–74 přešlo družstvo  i se soutěží na tehdy nový zimní stadion do Blanska, neboť v Brně zkrátka nebylo kde trénovat. Později se oddíl rozpadl.

Druhou kapitolu začala hokejová Technika psát v roce 1981. Základem nového oddílu byl dobře fungující studentský výběr VUT (v roce 1980 pod vedením asistenta Libora Studeného z katedry tělesné výchovy VUT získal titul Akademický mistr ČSR) a vyjednaná podpora ze strany tehdejší mládežnické organizace na VUT v čele s arch. Janem Snášelem. Mladý oddíl vyhrál tehdy ještě pod hlavičkou „Technika SSM“ způsobem start–cíl okresní přebor Brno–ven- kov sezóny 1982–83, tím prokázal svoji životaschopnost a byl „vzat na milost“ tehdejším vedením VŠTJ Technika. Postup do vyšší soutěže tehdy unikl díky reorganizaci krajských soutěží. Technika tak v následující sezóně zopakovala vítězství ve sloučeném přeboru Brno–město a Brno–venkov, ve finále porazila Univerzitu Brno a v kvalifikaci proti STS Kroměříž a Sokolu Ivanovice na Hané vybojovala ÚČAST v krajském přeboru. Domovským stadionem se stalo nové kluziště na Úvoze, zprvu ještě nezastřešené.  Zpočátku se však trénovalo i v nočních hodinách na legendárním stadionu za Lužánkami a po dokončení haly Rondo krátkou dobu i tam (zde zajistila Technika první časomíru v době, kdy v Rondu nebylo kromě ledu a tribun téměř nic). O pár let později se Rondo stalo domovským stadionem, kde měla Technika i vlastní kabinu, což bylo tehdy v Brně velmi nezvyklé. Zásluhu za vznik připišme dvojici Rudolf Böhm – IVo Přibyl, k nim se záhy připojili další nadšenci a vytvořili fungující funkcionářský (dnes by se řeklo realizační) tým. Byli mezi nimi pánové Pospíchal, Unzeitig, Potsch, Hirš, Kovář, Trumpeš a další. Za úspěšným fungováním na špici krajského přeboru stála trenérská dvojice Přibyl – Zdeněk Bedlivý, Ivo Přibyl v prvních sezónách působil jako hrající kouč. Později  trénoval hokejisty Ivo Přibyl sám a od sezóny 1984–85 posílil trenérský post dřívější legendární hráč brněnské Komety SVatopluk Číhal. Ten se tehdy stal zaměstnancem VUT – katedry tělesné výchovy, což hokejistům Techniky přineslo užší sepětí s vedením TJ a možnost spolupráce i s akademickým týmem. Techniku bylo možné pravidelně vidět v horních patrech tabulek krajského hokejového přeboru. V té době spolupracoval oddíl i s dalšími brněnskými kluby a na soupisce Techniky se objevovala známá  brněnská hokejová jména jako Nekola, Pacák, Caudr, Vacek, Kocour (Kometa) či Polanský, Bartoněk, Novotný, Kalvoda, Zechmeister (Ingstav). Zásluhy mají však i další „kmenoví hráči“, za některé jmenujme jen bratry Jindřicha a Richarda Pospíšilovy, Trumpeše, Čuhela, Tomku, Andrýska, Navrátila, Doležala, Pokorného, Klímu, Vykouřila, Pospíchala…


Jedním z pomyslných vrcholů tehdejší hokejové Techniky byl zájezd do severní Itálie v prosinci revolučního roku 1989. Ještě v dobách starého režimu dojednal na svou dobu neobvyklé turné účastníka krajského přeboru tehdejší člen výboru oddílu, hokejový rozhodčí Ivan Szendiuch. Parta pravých amatérů byla přijata na stadionu tehdy prvoligového Kronenbourg Varese se všemi poctami  pro hosta ze zahraničí a „odvděčila se“ tím, že nečekaně porazila místní tým výsledkem 4:2 (na italské soupisce soupeře byl tehdy i slavný Italokanaďan brankář Jim Corsi). Po vítězství nad druholigovým HC Como ve druhém zápase 16:2 povolal překvapený třetí domluvený soupeř, HC Milano své odpočívající legionáře, bývalé sovětské reprezentanty Anisina s Alexandrovem. Takový soupeř byl již nad síly Techniky, ale zápas s  výsledkem 3:5 byl nezapomenutelným zážitkem, podobně jako celý zájezd, podkreslený revoluční náladou toho zimního času.


Rokem 1990 se otevírá třetí kapitola existence hokejové Techniky. Trenér a platný člen vedení hokejového oddílu a trenér SVatopluk Číhal  odešel na zahraniční angažmá do Itálie a tehdejší vedení VŠTJ ztratilo důvěru v další existenci  finančněnáročného oddílu. Klub se musel osamostatnit a do sezóny 1990–91 vstupoval pod názvem IHC Vysoké školy Brno. Po celé jižní Moravě však brněnským hokejistům neřekl nikdo jinak než Technika.  Jednoznačně největším úspěchem na tuzemské scéně bylo v této kapitole existence hokejové Techniky vítězství  v krajském přeboru a postup do II. národní hokejové ligy v sezóně 1992-3.Tehdy byla Technika druhým klubem v Brně po Kometě. 

V následující sezóně se trenérského žezla se ujímá bývalý dlouholetý brankář Ingstavu Roman Lelek. Pro II. Národní ligu se na lavičku Techniky staví brněnská trenérská legenda, František Andrýsek, ve dvojici      s Romanem Lelkem, aby v polovině sezóny byli vystřídáni Eduardem Doležalem a asistenty Doležalem ml. a Navrátilem. Třetí nejvyšší soutěž v ČR byla však nad síly jak sportovní tak finanční a po roce se Technika vrátila do krajského přeboru. Sestup neodvrátila ani v průběhu sezóny narychlo uzavřená dohoda o hráčské výpomoci s brněnskou Kometou (tehdy Zetor Brno). Od sezóny 1994-95 trénují A-tým Andrýsek s Vlastimilem Kočím, od sezóny 1996-97 pak vystřídáni dvojicí Čeněk Kundela – Rostislav Štrubl,  bývalými skvělými hráči Ingstavu. 


Družstvo sestavené ze zkušených starších hráčů  a vesměs ligových juniorů, kteří přicházeli do Brna studovat do prvních ročníků VŠ a nechtěli se vzdát oblíbeného sportu, bylo stálicí krajského přeboru, tehdy čtvrté nejvyšší soutěže u nás.  Klub fungoval nadále pod předsednictvím Rudolfa Böhma (ve funkci v letech 1981–1999). Z dalších činovníků této doby jmenujme například Pavla Krčka, Václava Živného , dlouholetého extraligového rozhodčího Michala Unzeitiga, Lubomíra Smitala, Rudolfa Potsche, Františka Pospíchala, Jiřího Hirše a další. Čeněk Kundela u Techniky působíl do roku  2021 jako trenér mládeže.

 

Do historie brněnského hokeje se „Technika“ zapsala i unikátní fúzí tří malých klubů – IHC Vysoké školy Brno, HC Avia Karoseria Brno (dříve HC Juliánov) a Sportovního klubu žen a mládeže (SKŽM) v roce 1996. Nový klub začal vystupovat pod jménem SK Hokej Brno, jeho A–tým působil dále v krajském přeboru, B–mužstvo v krajském přeboru II. tří- dy a družstvo žen dosáhlo na historický úspěch – stříbrné medaile v I. celostátní hokejové lize žen v sezóně 1996–97. Stejné družstvo bylo o rok později v první lize čtvrté. Klub tehdy řídila trojice Rudolf Böhm, Pavel Krček a VáclavŽivný.

 

Čtvrtá, dalo by se říci „soudobá“ kapitola dějin hokejové Techniky se píše od samotného konce devadesátých let. Historie se paradoxně opakovala a po pár letech od vzniku samostatného hokejového klubu IHC VŠ Brno založila parta jiných nadšenců v čele s Janem Farkačem a Jiřím Šafářem pod VŠTJ Technika souběžně oddíl ledního hokeje. Ten začal opět „zespoda“ a hrál krajský přebor II. třídy. Před sezónou 1999–2000 se SK Hokej Brno rozpadl poté, co Rudolf Böhm po změně zaměstnání z pracovních důvodů opustil funkci předsedy a dohodl se s pány Farkačem a Šafářem    na sloučení obou družstev. VSK Technika tak získala opět účast v krajském přeboru, kterou pro sezónu 2004–05 posunula na ÚČAST druholigovou poté, co odkoupila licenci od vyškovských Žraloků.                 Na trenérské lavičce tehdy působila další hokejová legenda, Karel Franěk, a později trenéři Kundela, LudíkoVský, Sršeň, Zajíc. V sezóně 2005–06 skončila Technika ve II. NHL na třetím (prvním nepostupovém) místě baráže.  Nasledující léta jsou poznamenána hledáním tváře i vnitřní struktury, nicméně i přes časté změny je Technika stálým ÚČASTNÍKem II. NHL až do současnosti a tak i druhým klubem v Brně. Družstvo mužů se v letech 2005/6, 2007/8 a 2012/3  zúčastnilo kvalifiakce  o postup do  I. ligy. U družstva mužů působili další trenéři (Beck, opět Kundela, Odehnal, KaňkoVský) a ke změně ve vedení došlo v roce 2009, kdy střídá Jiřího Šafáře v čele oddílu výbor vedený Borisem Vágnerem. Technika opouští novou Hokejovou halu dětí a mládeže za Lužánkami, sezónu 2009–10 hraje v Blansku, tu následující v Rosicích a pak se zase vrací zpět za Lužánky.

 

Po návratu do Brna na nově postavenou halu v Lužánkách nastává nejlepší období druholigového hokeje v Technice. Pod vedením trenérů Kaňkovského s Odehnalem přichází do kádru brněnští hráči z vyšších soutěží  jako jsou Habrovec, Látal, Havíř, Fadrný a ostatní. Takto posílené mužstvo v sezoně 2011-2012 hrálo finále skupiny a v sezoně 2012/2013vyhrálo svoji skupinu 2. ligy Střed a v následující kvalifikaci končí na druhém, prvním nepostupovém místě do 1. ligy.

Úspěchy v letech 2012 a 2013 jako by odstartovali sestupnou dráhu seniorského hokeje v Technice. Ve vedení klubu končí pánové Farkač a Šafář a seniorský tým se vyčleňuje od roku 2014 do samostatného subjektu HC Technika Brno, a.s. Ještě několik sezon hraje 2. ligu se střídavými úspěchy, v sezoně 2016/2017 zachraňuje účast v soutěži až v baráži proti Bílině. I přes udržení soutěže se vedení a.s. rozhodlo o převedení druholigové licence do Letňan.

V období od roku 2008 začalo v druhé lize kariéru v Technice několik pozdějších výborných hráčů, golman Pavla Jekel, obránci Vlasta Bilčík, Petr Štindl (v roce 2015 mistr ELH v Litvínově), útočníci Jan Fadrný, Lukáš Dibelka (několik sezon v německé DEL), Jan Hruška a další.

Od roku 2017 do srpna 2021 se v brněnské Technice nehrál mužský hokej. Ten znovu obnovila mládežnická část hokejové Technika, která pod vedením Pavla Kubici a Mgr. Richarda Němce od roku 2015 se vyčlenila do samostatného pobočného spolku TECHNIKA HOCKEY BRNO. V září 2021 nově sestavené mužstvo z vlastních odchovanců a hráčů z Brna pod vedením trenérů J. Recha a A. Hýska začíná psát v KLM novou seniorskou kapitolu Techniky.

První sezona konči účastí v čtvrtfinále krajské ligy a hned ta další, v sezoně 2022/2023 je úspěšná. Mužstvo posílené o bývalé hráče Techniky z dob druhé ligy Karla Benýška, P. Jurču, Pavla Strýčka a Tomáše Úlehly, doplněná o vlastní vychované hráče z ligové juniork, vyhrálo play-off KLM a v následné baráži o postup do 2. ligy deklasovalo ve dvojzápase Pelhřimov. Do slavnostní šedesátileté sezony v historii Techniky jde hokej opět jako druholigový. A to je ten největší dárek od hokejistů k oslavám našeho jubilea. 

Hokejová mládež TECHNIKY BRNO

S prvotní myšlenkou budovat ve VSK Technika Brno oddíl mládeže, přišlo vedení klubu již v sezóně 2004–2005. Vzhledem k odkoupení druholigové licence pro kategorii mužů, bylo najednou jasné, že oddíl nemůže v budoucnosti jen sbírat hráče z okolních brněnských oddílů a že bude nutné si vytvářet vlastní zásobárnu mladých hráčů. Tímto bylo rozhodnuto, že v sezóně 2004–5 bude do krajského přeboru přihlášeno družstvo juniorů, vytvořené z hráčů, kteří v Brněneměli uplatnění v jiných klubech. Pod vedením trenérů Kundely a Krupičky tito mladí hráči vyhráli Krajský přebor a postoupili do Ligy Juniorů. V první sezóně se sešla vynikající parta mladých hráčů, kteří se později měli možnost předvést i v A mužstvu Techniky Brno (Špok, Chvátal, Krupička, Bednář, Pospíšil, Maxa a další). 

 

Základ byl položen a v následující sezoně 2006/2007 vedení rozhodlo, že mládež musí být budována systematicky a po přechodu celého klubu na nově postavené Hokejové haly dětí a mládeže, začal probíhat postupný nábor dětí do hokejového klubu. Vzhledem k velmi kvalitní náborové práci trenéra Rostislava Štrubla a Tondy Hýska se hokejová základna začala velmi rychle rozrůstat a to ve všech kategoriích. V tomto období do klubu také přišly děti, které se neměly možnost uplatnit v okolních týmech, a Technika jim možnost sportu nabídla. Bohužel po sezóně již nedošlo k dohodě mezi brněnskými kluby a Technikou a tým juniorky byl rozpuštěn a liga prodána do Pelhřimova. Druhý pokus o vybudování kvalitní- ho juniorského týmu proběhl v letech 2008/2009, kdy družstvo pod vedením Vlastimila Odehnala opět postoupilo do ligy Juniorů a následující sezónu odehrálo II. Ligu (po sezóně bylo opět rozhodnuto o prodeji licence mimo Brno) Ostatní budované týmy se ale velmi rychle výkonnostně srovnávaly s ostatními kluby a Technika Brno se v některých kate- goriích  stala obávaným soupeřem slavnějším sousedům.


Krize nastala na začátku nové sezóny 2010/2011, kdy skončil v přípravce trenér Štrubl a klub musel přejít na část sezóny do Rosic. V tomto období odešlo množství šikovných dětí do jiných klubů v Brně a mimo Brno. Za těchto podmínek nebylo možné provádět kvalitně nábor a počet dětí v příprav ce poklesl na 18. Velký ÚBytek dětí zaznamenaly i ostatní mládežnické kategorie. Vedení oddílu bylo jasné, že jediná možnost v budování mládežnických složek klubu je nutnost vrátit se co nejdříve do Brna a získat kvalitní zázemí. První se do Brna vrátila přípravka a později i ostatní kategorie. V tuto dobu, byť oddíl byl oslaben odchodem dětí do jiných klubů, projevila se možnost zkvalitnění tréninkového procesu a do oddílu opět začaly přicházet velmi šikovné děti. Například nábor ročníku 2005 se velmi vyvedl a chlapci ve své kategorii patří mezi jedny z nejlepších na Moravě, ale velmi šikovné děti jsou i v ostatních kategoriích. Koncem sezóny 2012/2013 odešel do Znojma šéftrenér mládeže Milan Navrátil a vedení oddílu mládeže převzal PaVel Kubica. S Kubicou byl jmenován i nový výbor, který řídí oddíl mládeže doposud. V roce 2014 je mládežnická hokejová část techniky vyčleněna do samostatného subjektu pobočného spolku TECHNIKA HOCKEY.


Od roku 2012 se razantně zvyšuje početní základna hokejové mládeže. Ke konci roku 2021 dosahuje již více než 300 mladých hráčů a hráček. Toto je především zásluhou velmi kvalitní náborové činnosti pod vedením Richarda Němce st. Postupně od sezony 2014/2015 klub začíná obsazovat všechny mládežnické kategorie, od roku 2018 dokonce už jsme byli schopni postavit ročníková mužstva od 1. do 9. třídy, dorost a juniory. Vesměs jsme hráli soutěže s vlastními odchovanci a s hráči s Brna a blízkého okolí. Klub se postupně od roku 2017 podařilo také stabilizovat ekonomicky, kdy příspěvky z Magistrátu města Brna na činnost klubu se dorovnali ostatním brněnským hokejovým oddílům.


Kvalitní práce s mládeží přináší úspěchy už v sezoně 2016/2017 kdy postupujeme do Extraligy dorostu, nejvyšší soutěže v ČR v kategorii U16.Tuto soutěž hrajeme až do reorganizace soutěží v roce 2022, kdy po sestupu z ELD hrajeme druhou nejvyšší soutěž, Ligu dorostu. V juniorské kategorii od sezony 2020/2021 jsme účastníky také nově vzniklé Ligy juniorů. V obou nejvyšších kategoriích hrajeme poslední roky vždy play-off o postup do nejvyšších extralig dorostu a juniorů. Toto není naším nejdůležitějším cílem, tím je výchova mladých hráčů pro seniorský hokej. V hodnocení všech mládežnických mužstev jsme v roce 2022 na 22. místě ratingu ČSLH. 


Podařilo se nám vychovat za posledních deset roků mnoho kvalitních hráčů, kteří poté nacházejí uplatnění v brněnské Kometě, a také v ostatních týmech v ČR a Evropě. Naši bývalí odchovanci jako Eda Šalé (v roce 2023 draftován do NHL v 1. kole draftu), bratři Fajmonovi, Lukáš Eich a Marek Vyhlídal nakoukli do mládežnických hokejových reprezentací ČR. Další hráči Šimon Groh a Maroš Jedlička byli účastníky MS juniorů v letech 2021-2023 za mužstvo Slovenska a pravidelně hrají nejvyšší slovenskou extraligu. Mnoho našich dalších hráčů, co prošli mládežnickou hokejovou Technikou, nastupuje v Chance Lize a ve 2. lize ČR. Někteří jako Tomáš Čoupek, Paktin Hassani, Dieter Geidl hrají nebo hráli nižší německé a zámořské soutěž. Každoročně nám z juniorské soutěže vychází hráči do mužstva seniorů, kteří v letošní sezoně budou tvořit kádr druholigového týmu mužů. Hráči jako E. Pospíšil, P. Kubica, T. Čoupek a další jsou důkazem, že si můžeme a umíme vychovávat vlastní odchovance pro dospělý hokej.

 

Lední hokej a Technika – to je spojení, které hokejové Brno zná přes šedesát let. Právem si tak může říkat „druhý nejstarší hokejový klub v Brně“. A to je tradice, která zavazuje.


Děkujeme za podporu

Město Brno


Jihomoravský kraj


Jihomoravský kraj


Jihomoravský kraj

V Technice Brno pokračuje Karel Benýšek, další sezonu přidá Tomáš Pigl

Soupiska A mužstva se zaplňuje dalšími jmény na novou sezonu 2024/25. Další rok v 40ti letech přidává ikona Techniky Karel Benýšek. Na...

Obranu A mužstva doplní Aleš Trnka, pokračují další hráči z loňské sestavy

Kádr A mužstva Techniky na novou sezonu se začíná plnit dalšími hráči. Posilou do obrany je třebíčský rodák Aleš Trnka, který v...

Letní příprava všech kategorií je v plném proudu

Již 29.dubna odstartovala letní příprava všech našich kategorií na novou sezonu 2024/25. Probíhá na venkovních hřištích a v naší...